Založ si blog

Moja rozpačitosť zo správy p. prezidentky.

Určite všetci, Slováci a aj Maďari žijúci na Slovensku (keďže je okrúhle výročie Trianonu) s veľkým záujmom vypočuli, či prečítali správu o stave republiky p. prezidentky SR prednesenej v NR SR. Nie, že by sme my, čo tu žijeme, nevedeli v akom stave je SR, je však zaujímavé, ako to vidí a hodnotí p. prezidentka. Mne sa zdá, že pomenovala takmer všetko, čo nás trápi a o čom aj vieme. Vieme to všetci, vedia to (asi) aj poslanci. Všetci. Preto sa prejav p. prezidentky aj všetkým páčil. Koalícii, či opozícii. Bolo to „populistické“, teda ľúbivé a populárne. Možno, že si to vláda zoberie k srdcu a problémy konečne začne aj riešiť a nie ich len pomenovať a poukazovať, kto všetko za to zlé a nefungujúce môže, len „nie my“.

Mňa upútalo aj hodnotenie tej správy z úst premiéra. Premiéra, ktorý podľa svojich slov, spozornel „keď p. prezidentka hovorila o prokuratúre“. Áno, teraz je to aktuálne, treba tam dosadiť človeka ktorý má v „telefóne tie správne čísla“, aby som parafrázoval jeho, ako ešte opozičného politika. (To, že všetci koaliční partneri podporujú JUDr. Lipšica, vieme. Predseda NR SR ho aj verejne vyhlasuje „za svojho priateľa“).

Je dobre, keď v premiér v dobe „čistiek“ si zapamätal slová „aby cesta k transparentnosti bola transparentná“, čo pravdepodobne nie je, prečo by to ináč prezidentka uviedla.

„Prezidentka skritizovala stav digitálnej infraštruktúry a zdôraznila potrebu zlepšenia.“ – premiér to pomenoval ako „jednoznačne rozkradnuté peniaze na informatizáciu“. Túto myšlienku, spomínali aj iní členovia vlády, resp., takmer vždy, keď niečo nefungovalo podľa predstav obyvateľov, napr. rýchlosť spracovania žiadostí o podporu.

Používanie „digitálnej infraštruktúry“ je aj dôvod, prečo som sa rozhodol napísať tento blog – svoje skúsenosti s tým. V oblasti informatizácie som pracoval dlhodobo, je to oblasť, ktorá sa vyvíja asi najdynamickejšie. Ak v informatike niečo príde do praxe, už je to de facto zastaralé. V tomto prípade však nejde len o „kvalitu infraštruktúry“, ale aj o schopnosti a ochotu možnosti dané infraštruktúrou aj používať – využívať.

Nedávno sme dostávali z mestských a obecných úradov Rozhodnutia o platbe za odvoz odpadu, daň z nehnuteľnosti, či aj daň za psa (som hrdý, že aj môj pes je riadny plátca daní a podporuje naše mesto. Boli sme obaja radi, že „otcovia“ nášho mesta nám daň (aj za psa) tomto roku zvýšili, takže viac prispejeme na rozvoj mesta. Od našich daní závisí osud krajského mesta. Pripomenulo mi to výjav zo Švejka, keď dr. Grunstein nariadil  dvojitej klystír Švejkovi a ten lapiduchov povzbudzoal slovami: „nešetřete mne, myslete si, že od toho závisí osud monarchie)).

Keďže vlastníme malú nehnuteľnosť na kopaniciach – Kopanice na B. Štiavnicou, príjemne som sa prekvapil, že jediná pracovníčka miestneho obecného úradu mi Rozhodnutie poslala do mojej elektronickej schránky. Tak som sa potešil, že ešte v ten deň celú platbu poukázal. Nadväzne na túto udalosť, som samozrejme očakával oznámenie do elektronickej schránky aj z veľkého krajského mesta, v ktorom mám trvalé bydlisko. Aké bolo moje prekvapenie, keď som tri rozhodnutia – Daň z nehnuteľnosti, Daň za psa a Poplatok za odvoz odpadu, dostal na trikrát tiež do schránky Do tej, čo mi visí na plote – POŠTOVEJ. Roznášali to asi nejakí dobrovoľníci, alebo mestom platení brigádnici, cca do 20 tis. domácností.  A to, asi preto, mesto ide prijímať 25 nových úradníkov, na základe rozhodnutia primátora, napriek nesúhlasu poslancov. Nepomôžu si! To už len dodávam, že primátorom môjho mesta je poslanec NR SR v ekipe „Za ľudí“, teda  „spolubojovník za transparentnosť a efektívnosť“ – podpredsedníčky vlády pre informatizáciu a budúcu ministerku pre informatizáciu regionálny rozvoj – p. Remišovej. Tá nikdy nezabudne povedať, že informatizácia nefunguje, lebo predchádzajúca vláda takmer všetko rozkradla. Máme primátora, ktorý vo svojom volebnom programe uvádzal: „Dobudujeme elektronizáciu úradov tak, aby ste väčšina (to citujem aj s chybou – pozn. autor) komunikácie s úradmi vybavili z domu“. Máme primátora, ktorý bol údajne manažér informatiky.

Takže, Boh ochraňuj Slovensko, aj po správe p. prezidentky.

Chceme pravdu? Podporme Pravdu!

15.01.2020

Predpokladám, že každý čitateľ Pravdy (nakoľko je kultivovaný a sčítaný) pozná humoresku od Frigyesa Karinthyho: „Vysvetlím svoje vysvedčenie“ (v maď. orig. „Megmagyarázom a bizonyítványom“, v slov. lit. preklade: „Vysvetľujem vysvedčenie“). V tomto milom a úsmevnom príbehu žiačik Bauer vysvetľuje svoje zlé vysvedčenie. Táto humoreska ma napadla, pri [...]

„Milé“ zhromaždenie časti mimoparlamentnej koalície

14.01.2020

Elektronické a printové média priniesli správu o (zrejme) predvolebnej aktivite časti mimoparlamentnej opozície. V Pravde bola nasledovná informácia: „Mimoparlamentná koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu podáva na skupinu Penta podnety na prokuratúru a finančnú správu. Týkať sa majú podnikania súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorej je jediným akcionárom. [...]

Amerikanizácia (aj) slovenských osobností? . .

01.01.2020

… alebo (ne)slovenská osobnosť na našej poštovej známke? Hoci poštové známky v súčasnosti stratili čiastočne svoj pôvodný účel, identifikovať porto – prepravné, a to vďaka straty monopolu pošty pri doručovaní zásielok, ako aj automatizáciou tohto procesu – používaním tzv. strojových pečiatok, Slovenská pošta vydáva každoročne emisiu cca 25 [...]

matovič kollár remišová sulík

SaS a Za ľudí v prípade odvolávania Kollára stiahnu chvost, tvrdí premiér

05.07.2020 20:20

Premiér Igor Matovič to uviedol v relácii TV Markíza Na telo plus.

roman mikulec

Mikulec: Kamerové záznamy by prispeli k ochrane policajtov i občanov

05.07.2020 19:14

Na zavedenie kamier počas akcií polície vyzývala ministerstvo vnútra ešte bývalá verejná ochrankyňa práv.

Cyprus koronavírus

Čechom vírus kazí dovolenky

05.07.2020 18:34

Už pre štyri štáty sa stali českí turisti rizikovými. Po Slovinsku im obmedzujú vstup na svoje územie aj Lotyšsko, Estónsko a Cyprus.

USA, Severná Karolína, vrah, moslimovia, Stephen Hicks,

Streľba v Južnej Karolíne si vyžiadala dvoch mŕtvych a osem zranených

05.07.2020 14:42

Polícia zatiaľ v súvislosti so streľbou v klube nezatkla nijakých podozrivých.