Je Stoltenberg Biľak Európy?

8. decembra 2017, okenkaim, Nezaradené

Skôr, ako si odpoviem na túto svoju rečnícku otázku, trochu načriem do nedávnej minulosti. Pred časom sa ma opýtal vnuk, či sa poznám s prezidentom Kiskom. Chcel som byť vtipný, tak som mu odpovedal, že: „Áno tak, ako som sa poznal s Vasilom Biľakom“. (Tu vtip pokračuje: „Ja som poznal jeho, on nepoznal mňa“). Miesto mnou očakávanej otázky, „Ako si sa poznal s Biľakom“, prišla otázka: „Kto bol Biľak?“. Pre „predzamatovú“ generáciu, je to nepredstaviteľná otázka, a keďže on je „pozamatový“, tak som mu vysvetlil. „Vasiľ Biľak bol jeden z vrchných predstaviteľov KSČ, Rusín pôsobiaci najmä v Prahe, symbol nášho priateľstva so ZSSR a moci robotníckej triedy v Československu. Údajný spoluautor pozývacieho listu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, vojenského paktu, ktorý vznikol ako protiváha NATO a ktorého sme boli vtedy členom. Podpis pozývacieho listu sa mu síce nedokázalo a nikdy sa k tomu nepriznal, ľudovo sa však za autora považuje. Z mladšej histórie, bol to ten, ktorému už ako dôchodcovi, terajší predseda KDH postavil tank pred vilu v Bratislave“.

Neviem, či ste zachytili správu o stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ, členských štátov NATO v Bruseli, kde „priletel“ (podľa komentára) aj americký minister zahraničných vecí. (Zrejme nie preto, aby poučoval prítomných európskych ministrov, ako voľakedy poučovali z východu). Jednou z priorít tohto stretnutia je (podľa komentára) dohoda o jednoduchšom presúvaní vojsk NATO po území EÚ, teda aj po Slovensku. ČT24 dávala reportáž zo stretnutia, celé spravodajstvo (http://www.ceskatelevize.cz/porady/10253218159-zpravy-ve-23/217411023001205/ (17:09)). V komentári, o.i. odznelo, že zo zasadnutia príslušných ministrov vyplynulo: „… americká prítomnosť v regióne (Európe), zostáva jednou z hlavných priorít“. GT NATO, spomínaný Stoltenberg, vo svojej ouvertúre o.i. uviedol: „… oceňujem tiež skutočnosť, že USA zvyšujú svoju prítomnosť v Európe“. Z uvedeného teda dedukujem, že pre súčasných pohlavárov je prítomnosť vojsk USA v Európe prioritou, ako pre tých pohlavárov pred rokom 1989 bola prioritou prítomnosť sovietskych vojsk u nás a že USA zvyšujú svoju prítomnosť v Európe. Dedukujem správne, alebo aj tu platí, že keď dvaja robia to isté, nie je to isté?

Vrátim sa ku svojej úvodnej rečníckej otázke. Je Stoltenberg Biľak Európy? Nie je, možno je oveľa horší. Kým V. Biľak bol údajný pozývateľ vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, Stoltenberg pozýva do Európy, teda aj k nám, americké vojská v priamom prenose. Čo postavia pred jeho vilu niekde v Nórsku? Tiež tank? Alebo Nórsky parlament mu udelí Nobelovu cenu za mier tak, ako udelil Obamovi?