Založ si blog

Kde a kto nás najpravdepodobnejšie zastrelí?

K tejto dramatickej téme sa vyjadrujem pod dojmom tragických udalostí uplynulých dní. Ako to sledujem, najpravdepodobnejšie miesto, ak nie sme tzv. mafián, kde nás zastrelia je mesto (dedina) na južnom Slovensku – Hurbanovo. Pred niekoľkými rokmi tu zastrelili za neobjasnených okolností primátora mesta. O niekoľko dní postrelili aj domnelého strelca. Verejnosťou prebehla aj správa o zastrelení dvoch rómskych spoluobčanov a poranení jednej tehotnej ženy strelcom, príslušníkom mestskej polície. Bolo to na dvore obetí. Ešte v bližšej minulosti tu poľovník v bare – herni zastrelil mladého muža, zranil čašníčku a zastrelil aj seba.

Najviac vo verejnosti rezonovala udalosť pri ktorom „polícia v noci počas naháňačky pri obci Hronský Beňadik postrelila 17-ročného mladíka, ktorý sedel na zadnom sedadle unikajúceho auta. Auto havarovalo a chlapec na mieste zomrel“- konštatuje správa. Druhého, údajného šéfa gangu, zastrelili pri unikaní po pokuse o odcudzenie auta. Hoci pán policajný prezident k obom tragickým udalostiam zaujal stanovisko a pokúsil sa akt policajtov vysvetliť, vo mne konanie policajtov zanecháva zlý dojem.

Každý, kto vlastní zbrojný preukaz, musel zložiť prísne skúšky a v súčasnosti správne, aj opakovane psychologické testy. Počas prípravy na skúšku, každý sa musel naučiť, kedy možno zbraň použiť. Predpokladám, že to vie aj každý, po zuby vyzbrojený policajt. Zákon rozoznáva pojem „krajná núdza“ a „nutná obrana“. Zbraň v týchto prípadoch možno použiť, ale primerane k povahe útoku.

Vyberám citát z učebnice: „Nutná obrana nesmie byť neprimeraná povahe a nebezpečnosti útoku. Útok je protiprávne konanie človeka, je namierený na záujmy chránené trestným zákonom, ako je život, majetok, osobná a domová sloboda. … ale tiež platí, že obrana nesmie byť neprimeraná útoku.“

Ak Vás pri prechádzke napadne nemecký ovčiak, brániť sa jeho útoku je krajná núdza. Ak toho psa na Vás „nahucká“ majiteľ, je to nutná obrana. Takého psa možno zastreliť, ak je možnosť predísť napadnutiu, alebo počas útoku, nie však vtedy, keď už pes uniká, teda útok sa skončil.

Príklad z učebnice: „Útočník napadnutému spôsobil ľahké poranenie a krátkodobé bezvedomie. Keď sa prebral a zorientoval sa, použil strelnú zbraň proti útočníkovi, ktorý už odchádzal a bol vzdialený asi 20 m. Ide v danom prípade o nutnú obranu“?

Odpoveď z učebnice: „V uvedenom prípade už nepôjde o nutnú obranu, nakoľko útok sa skončil a na posúdenie konania v nutnej obrane je dôležité, či útok priamo hrozí, resp. trvá.“

V prípade 17 ročného mladíka, ktorí išli na chatu a polícii na vyzvanie nezastavili, vodič nemal vodičský preukaz. Auto začali naháňať, zrejme z toho dôvodu neprimeranou jazdou ohrozovali protiidúce auta. Konali policajti v krajnej núdzi, či v nutnej obrane? Nutná obrana to nebola, lebo na nich neútočili a keby ich nenaháňali, zrejme by nenastala ani krajná núdza.

V prípade krádeže auta v obci Opoj, polícia zastrelila unikajúceho vodiča a aj druhého účastníka trafila do hlavy. Podľa mňa museli veľmi presne mieriť! Ak by chceli zastaviť auto, asi bolo treba mieriť na auto, nie na vodiča a spolujazdca. Na konto tohto konania bývalý policajný detektív ( v Pravde) konštatoval, že: „ …policajti mohli začať strieľať hneď po tom, ako do nich narazili prvýkrát“. Toto je, aj v zmysle učebnice, pravda. Avšak, keď páchatelia unikali, útok sa skončil, už nešlo o nutnú obranu podobne, ako v predchádzajúcom „prípadovom štúdiu“ z učebnice.

Byť policajtom je náročné a nebezpečné. Preto majú aj určité výsady a sociálne výhody, napr. pravidelné rehabilitácie či skorší odchod do výsluhového dôchodku. Zbrane by však mali používať rozvážnejšie a to aj vtedy, keď ich používajú proti recidivistom. Aj z prípadov ďalšej streľby policajtov, napr. na študentov v aute, či dokonca aj na služobné auto podpredsedu NR SR, nadobúdam dojem, že najpravdepodobnejšie, že ak nás niekto zastrelí, bude to policajt, resp. držiteľ zbrojného preukazu skupiny C.

Čo zapríčiňuje vysokú cenu elektriny? Ťažba domáceho hnedého uhlia?

06.03.2018

Kľúčové slová: cena elektriny, ťažba domáceho hnedého uhlia, ÚRSO Energie predstavujú dôležitú zložku nášho každodenného bytia a podstatnú položku nášho rodinného rozpočtu. Zdá viac »

Ad(Plus 7 dní): Do luxusnej školy za štátne

25.02.2018

Na to, že niektoré denníky či týždenníky o súčasnej vláde ako celku, či individuálne o ministroch nič pozitívne nezverejnia, už sme si mohli zvyknúť. Ja zbieram zásadne informácie z viac »

Je Stoltenberg Biľak Európy?

08.12.2017

Skôr, ako si odpoviem na túto svoju rečnícku otázku, trochu načriem do nedávnej minulosti. Pred časom sa ma opýtal vnuk, či sa poznám s prezidentom Kiskom. Chcel som byť vtipný, tak som mu viac »

Miloš Zeman

Poslanecká snemovňa odmietla riešiť slová prezidenta Zemana o novičku

22.05.2018 18:45

Poslanci odmietli riešiť v pléne výroky prezidenta Miloša Zemana o tom, že sa v ČR novičok vyrábal a skladoval.

lekar

Nemocnica v Komárne začala s výstavbou Komplexného onkologického centra

22.05.2018 18:42

Realizácia je rozdelená na viacero etáp. Rozbehnutá prvá etapa výstavby si vyžiada investície v hodnote štyri milióny eur.

Russia Government

Ruský exminister financií Kudrin sa stal šéfom štátnych kontrolórov

22.05.2018 17:53

v Rusku plní podobnú úlohu ako Najvyšší kontrolný úrad v Slovenskej republike.

Cecilia Malmströmová

EÚ sa musí pripraviť na clá za oceľ a hliník, Trump zrejme výnimku nepredĺži

22.05.2018 17:36

Európska únia dostala signály, že americká strana nepredĺži výnimku na clá, ktorá sa skončí na konci mája.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 26113x
Priemerná čítanosť článkov: 1536x

Autor blogu

Kategórie