Založ si blog

Causa „subvenčný podvod“

Úvodom: Ako študenti elektrotechnickej fakulty ČVUT v Prahe, sme mali radi matematiku a technické disciplíny. Vtedy, ako na všetkých vysokých školách, aj my sme sa učili filozofické predmety. Nezaujali nás, aj si z toho málo pamätáme. Mňa ale zaujal a zapamätal som si niektoré postoje vyučujúceho. O.i. aj to, „že za spravodlivosť sa má každý postaviť a proti neprávosti sa ohlásiť“. Preto tak konám aj týmto blogom.

K podstate: Nedávno sa konalo súdne pojednávanie s bývalým ministrom školstva p. Lászlo Szigetim. Teraz mu elektronické aj printové média venovali možno aj väčšiu pozornosť, ako keď bol ministrom. Pán Szigeti bol ministrom krátky čas, len päť mesiacov, stal sa ním po odstúpení KDH z vládnej koalície. Dovtedy zastával funkciu štátneho tajomníka na školstve. P. Szigetiho odborná verejnosť, aj zamestnanci ministerstva hodnotili ako jedného z najlepších ministrov, nakoľko poznal problematiku školstva, keďže na ministerstvo prišiel so skúsenosťami dlhoročného stredoškolského učiteľa – matematika a riaditeľa gymnázia.

Obdobie „ministrovania“ p. Szigetiho som zažil v akademickej funkcii ktorá si vyžadovala aj častý styk s ministerstvom, či priamo s ministrom. Z vlastnej skúsenosti teda viem, že nikdy nebol ochotný porušiť zákon, či konať nečestne. Aj s vtedajším vedúcim služobného úradu, ktorý bol hybnou (odbornou) silou ministerstva, dôsledne dbali na dodržiavanie zákonnosti a netrpeli ani protekcionizmus. Nikdy neboli ochotní urobiť nezákonnú výnimku, či niekoho, alebo niečo uprednostniť. Preto ma veľmi prekvapuje obvinenie p. Szigetihy zo subvenčného podvodu a jeho stíhanie. Ministerstvo v tom čase prideľovalo financie na opravy a údržbu školských prevádzkových zariadení. To, že pán minister sa zaujímal o národnostné školstvo, je normálne, však to mal ako stranícku úlohu od svojej nominujúcej strany – SMK. Bol sa aj osobne pozrieť na predmetnú telocvičňu, podobne ako p. minister Fronc bol predtým sa pozrieť na zatekajúcu strechu základnej školy (tuším v Starých Horách). Ako konštatoval aj na pojednávaní, telocvičňa v obci Zemianska Olča bola v dezolátnom stave. Financie na opravy sa pridelili obci, ktorá je zriaďovateľom danej základnej školy. To, že starosta obce peniaze investoval do súkromného majetku ako prenajatej telocvične, zato minister určite nemôže. Prostriedky boli nesprávne použité, obec ich musí vrátiť! Pán bývalý starosta, zrejme aby sa vyhol zodpovednosti a aj stíhaniu za subvenčný podvod povedal, že „mu to odporučil minister“. Je to teda ad absurdum!

Divím sa však, že orgány činné v trestnom konaní obvinili a stíhajú práve bývalého ministra. Ten, kto už bol niekedy obvinený či stíhaný, resp. prišiel do styku s políciou, alebo prokuratúrou, vie aké je to nepríjemné a koľko rokov mu to zoberie zo života. Štyri roky zobralo aj p. Szigetimu. Aj z dôvodu obvinenia odstúpil z kandidátky SMK do parlamentných volieb, kde podľa hierarchie mu patrilo šieste miesto. Žiaľ však, podľa môjho názoru, vyššie uvedené orgány pre „zakrvavené oči“ často nevidia spravodlivosť. V každom vidia potenciálneho zločinca či podvodníka. Oni totiž nezodpovedajú za svoj právny názor. Nemôžu byť za to stíhaní. Môžu teda konať ad libitum. Žiaľ, nezriedka k tomu prispievajú aj novinári a médiá (napr. teraz Uj szó. O „prípade“ informoval s nadpisom (voľný preklad: „Bývalému ministrovi sa to zatiaľ prepieklo“ )). Našťastie, prvostupňový súd rozhodol tak, ako rozhodol, že obvinený nie je za subvenčný podvod zodpovedný, jednoducho to nespáchal.  Samozrejme, za to je zodpovedný bývalý starosta obce, aspoň to vychádza z logiky vecí. Žiaľ, trápenie sa p. exministra bude ešte pokračovať, nakoľko p. prokurátorka sa odvolala. Dúfajme však v spravodlivosť aj druhostupňového súdu. Osobne, ako bývalý súdny znalec, som sa zúčastnil veľkého počtu súdnych pojednávaní a súdy majú moju dôveru. Podľa môjho úsudku, v prípadoch kde som bol prizvaný, postupovali korektne a spravodlivo. Tak napr. súdy v Nitre, Komárne, Topoľčanoch, Bratislave, či v Dunajskej Strede, ale aj inde.

Záverom: Môj, v úvode spomínaný bývalý učiteľ však nespomenul, že keď sa pre spravodlivosť ohlásime, väčšinou na to doplatíme. Nespomenul ani to, že pravda nie vždy zvíťazí. To som však zistil už z vlastných skúseností. napriek tomu som sa ohlásil za spravodlivosť. Dúfam však, že  v tomto prípade zvíťazí spravodlivosť. Čo by rozhodne mala. A čo najskôr.

Kde a kto nás najpravdepodobnejšie zastrelí?

17.12.2017

K tejto dramatickej téme sa vyjadrujem pod dojmom tragických udalostí uplynulých dní. Ako to sledujem, najpravdepodobnejšie miesto, ak nie sme tzv. mafián, kde nás zastrelia je mesto (dedina) na viac »

Je Stoltenberg Biľak Európy?

08.12.2017

Skôr, ako si odpoviem na túto svoju rečnícku otázku, trochu načriem do nedávnej minulosti. Pred časom sa ma opýtal vnuk, či sa poznám s prezidentom Kiskom. Chcel som byť vtipný, tak som mu viac »

„Naša“ tieňová vláda.

23.11.2017

Po dlhšom čase máme opäť „tieňovú“ vládu. Tlačová beseda, kde členovia tejto vlády boli predstavení a následne printové správy, určite upútali časť našej verejnosti. Do politiky viac »

Mayon sopka Filipíny

Sopka Mayon sa opäť ozvala, Filipínci majú druhý najvyšší stupeň varovania

22.01.2018 09:04

V obciach Guinobata a Camalig aj v meste Ligao južne od sopky je nulová viditeľnosť.

stavebná sporiteľňa, wustenrot

Do zmien v stavebnom sporení vstúpi politika

22.01.2018 09:00

Žiadna štátna stavebná prémia pre deti, ľudí s vyšším platom či tých, čo majú medziúver. Tiež povinné doklady od murárov a koniec priateľských sporiteľov.

Peniaze, jen, libra, dolár euro

Svet pracuje pre bohatých, polovica ľudstva nezískala nič

22.01.2018 08:44

Štyri pätiny bohatstva, vytvoreného vlani, skončili u jedného percenta najbohatších ľudí planéty, zatiaľ čo najchudobnejšia polovica ľudstva nezískala nič.

Thailand Southern Violence

Výbuch v Thajsku usmrtil troch ľudí, zranil 18 ďalších osôb

22.01.2018 08:04

Identita páchateľov nie je známa. Polícia z útoku podozrieva miestnych separatistických povstalcov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 21075x
Priemerná čítanosť článkov: 1405x

Autor blogu

Kategórie